Providing you the best range of insulated sandwich wall panel, sandwich wall puf panel, puf sandwich wall panel 90mm and prefabricated sandwich wall panel with effective & timely delivery.
₹ 1150 / Square Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Walls & Partitions |
| Material | PUF |
| Length | 15000 mm |
| Overall Width | 1070 mm |
| Density | 40 +- 2 kg/m3 |
| Thermal Conductivity | 0.025 W/mK |
| Country of Origin | Made in India |
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Thickness | 30mm |
| Panel Thickness | 50 mm |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 50-100mm |
| Material | PUF |
| Usage/Application | Walls & Partitions |
| Density | 40 +- 2 kg/m3 |
| Thermal Conductivity | 0.025 W/mK |
| Country of Origin | Made in India |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Width | 1070 mm |
| Panel Thickness | 30 mm |
| Length | 15000 mm |
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 1900 / Square Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Walls & Partitions |
| Density | 40KG/M3 |
| Overall Width | 1.07 mtr |
| Effective Cover Width | 1 mtr |
| Country of Origin | Made in India |
| Viraat Manufacturing Unit | India's No.1 Manufacturer of puf panel with 2 fully automated manufacturing unit |
| AVAILABLE THICKNESS | 30MM, 40MM, 50MM, 60MM, 80MM, 100MM, 120MM, 150MM |
| MANUFACTURING CAPACITY | 5 LAKHS SQMTR/MONTH |
| SHEET MATERIAL | PPGI,PPGL,BG,SS,PCGI,PPAL |
₹ 950 / sq ft Get Latest Price
| Material | PUF |
| Usage/Application | Walls & Partitions |
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
| Density | 40 +- 2 kg/m3 |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 1070 mm |
| Length | 15000 mm |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Panel Thickness | 75 mm |
| Thermal Conductivity | 0.025 W/mK |
Minimum order quantity: 100 sq ft
VIRAAT (Proprietor)
Viraat Industries
No8 M1, President Chambers, Richmond Road
Bengaluru - 560025, Karnataka, India