Prominent & Leading Manufacturer from Bengaluru, we offer puf wall sheet, insulated sandwich roofing panel, roof puf panel, pu foam insulated roofing panel, sandwich puf panel 30mm and prefabricated puf panels 30 mm.
₹ 1150 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 30 mm |
| Usage/Application | Wall & Partitions |
| Material | PUF |
| Density | 40 +- 2 kg/m3 |
| Country of Origin | Made in India |
| Sheet Thickness | 0.30 mm |
| Length | 15000 mm |
| Thermal Conductivity | 0.026 W/mK |
| Panel Thickness | 75 mm |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Width | 1070 mm |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 1150 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 30 mm |
| Usage/Application | Roofing |
| Material | PUF |
| Country of Origin | Made in India |
| Density | 40 +- 2 kg/m3 |
| Sheet Thickness | 0.30 mm |
| Width | 1070 mm |
| Panel Thickness | 50 mm |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Length | 15000 mm |
| Thermal Conductivity | 0.026 W/mK |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 1150 / Square Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Roofing |
| Material | PUF |
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
| Density | 40 +- 2 kg/m3 |
| Country of Origin | Made in India |
| Thermal Conductivity | 0.026 W/mK |
| Panel Thickness | 30 mm |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Length | 15000 mm |
| Width | 1070 mm |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Roofing |
| Material | PUF |
| Sheet Thickness | 0.30 mm |
| Density | 40 +- 2 kg/m3 |
| Country of Origin | Made in India |
| Panel Thickness | 30 mm |
| Thermal Conductivity | 0.026 W/mK |
| Width | 1070 mm |
| Length | 15000 mm |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 30-50mm |
| Usage/Application | Roofing |
| Material | PUF |
| Size | Upto 14 m |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 30-50mm |
| Usage/Application | Roofing |
| Material | PUF |
| Size | customized length |
| Customisation | Customised |
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Material | PUF |
| Usage/Application | Roofing |
| Density | 40 +- 2 kg/m3 |
| Country of Origin | Made in India |
| Panel Thickness | 30MM |
| Thermal Conductivity | 0.026 W/mK |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Sheet Thickness | 0.30 mm |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 1150 / sq ft Get Latest Price
| Size | 50 mm |
| Material | PUF |
| Density | 40+- 2kg/m3 |
| Country of Origin | Made in India |
VIRAAT (Proprietor)
Viraat Industries
No8 M1, President Chambers, Richmond Road
Bengaluru - 560025, Karnataka, India