Our product range includes a wide range of insulated wall panel, polyurethane puf sandwich panel, puf insulated roofing sheets, polyurethane puf insulated sandwich panel, modular puf panel and sandwich puf wall panels.
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 50-100mm |
| Usage/Application | Wall & Partition |
| Material | PUF |
| Thermal Conductivity | 0.024 W/mK |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 1070 mm |
| Maximum Length | 15000 mm |
| Panel Thickness | 100 mm |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Sheet Thickness | 0.30 mm |
| Average Density | 40+- 2 kg/m3 |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 1150 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | <30mm |
| Usage/Application | Roofing |
| Country of Origin | Made in India |
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
| Average Density | 40+- 2 kg/m3 |
| Maximum Length | 15000 mm |
| Panel Thickness | 50 mm |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Thermal Conductivity | 0.024 W/mK |
| Width | 1070 mm |
| Material | PUF |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 30 mm |
| Usage/Application | Roofing |
| Material | PUF |
| Country of Origin | Made in India |
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Average Density | 40+- 2 kg/m3 |
| Thermal Conductivity | 0.024 W/mK |
| Width | 1070 mm |
| Maximum Length | 15000 mm |
| Panel Thickness | 30 mm |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
| Average Density | 40kg/m3 |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Thermal Conductivity | 0.024 W/mK |
| Width | 1070 mm |
| Maximum Length | 15000 mm |
| Panel Thickness | 30MM |
| Viraat Manufacturing units | India's No.1 manufacturer of puf panel with 2 fully automated manufacturing units |
| AVAILABLE THICKNESS | 30MM, 40MM, 50MM, 60MM, 80MM, 100MM, 120MM, 160MM |
| MANUFACTURING CAPACITY | 5 LAKHS SQMTR/MONTH |
| SHEET MATERIAL | PPGI,PPGL,BG,SS,PCGI,PPAL |
| Material | PUF |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 1050 / Square Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Wall & Partition |
| Material | PUF |
| Thermal Conductivity | 0.024 W/mK |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 1070 mm |
| Sheet Thickness | 0.30 mm |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Average Density | 40+- 2 kg/m3 |
| Maximum Length | 15000 mm |
| Panel Thickness | 75 mm |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 25-50mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | PUF |
| Size | Upto 14 m |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Roofing |
| Material | PUF |
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Panel Thickness | 100 mm |
| Maximum Length | 15000 mm |
| Average Density | 40+- 2 kg/m3 |
| Width | 1070 mm |
| Thermal Conductivity | 0.024 W/mK |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Material | PUF |
| Thickness | 0.30 mm |
| Width | 3.5 ft |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
VIRAAT (Proprietor)
Viraat Industries
No8 M1, President Chambers, Richmond Road
Bengaluru - 560025, Karnataka, India