Manufacturer of a wide range of products which include pu foam insulated sandwich roof panel, puf panel roofing, puf insulated roofing sheet, roofing puf panel, puf panel dealer and polyurethane foam panel.
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 100 mm |
| Material | PUF |
| Usage/Application | Roofing |
| Technique | Hot Rolled |
| Max Withstanding Temperature | 120 Degree C |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 1150 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 50 mm |
| Usage/Application | Roofing |
| Density | 40+- 2kg/m3 |
| Size | 50mm |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 50 mm |
| Material | PUF |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Shape | Rectangular |
| Sheet Thickness | 75 mm |
| Usage | Roofing |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 1150 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 50 mm |
| Material | PUF |
| Usage/Application | Roofing |
| Max Withstanding Temperature | 120 Degree C |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness (in mm) | 30 mm |
| Usage/Application | Roofing |
| Size | UPTO 14 m |
| Density | 40+- 2 kg/M3 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1150 / Square Meter Get Latest Price
| Material | PUF |
| Thickness | 50 mm |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Usage/Application | Roofing |
| Max Withstanding Temperature | 120 Degree C |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Roofing |
| Material | PUF |
| Sheet Thickness | 0.30 mm |
| Temperature | 120 Degree C |
| Technique | Hot Rolled/Cold Rolled |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 30 mm |
| Color | White |
| Material | PUF |
| Usage/Application | Roofing |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Roofing |
| Color | Blue |
| Sheet Thickness | 30mm |
| Size | UPTO 14 m |
| Density | 40+- 2 kg/M3 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 100 mm |
| Material | Pu Foam |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Black |
| Shape | Rectangular |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 1550 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 80 mm |
| Usage/Application | Roofing |
| Material | PUF |
| Size | Upto 14 m |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Roofing |
| Material | PUF |
| Shape | Rectangular |
| Max Withstanding Temperature | 120 Degree C |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 50-100mm |
| Usage/Application | Walls |
| Material | PUF |
| Shape | Rectangular |
| Density | 40 +- 2 kg/m3 |
| Thermal Conductivity | 0.026 W/mK |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 100 mm, 0.40 mm |
| Usage/Application | Roofing |
| Material | PUF |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
VIRAAT (Proprietor)
Viraat Industries
No8 M1, President Chambers, Richmond Road
Bengaluru - 560025, Karnataka, India