Prominent & Leading Manufacturer from Bengaluru, we offer pu foam insulated roofing sheet, pu foam roof panel, pu foam insulated roof panel, pu foam roofing sheet, puf sheet roof and roof puf panel 40mm.
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 50 mm |
| Usage/Application | Roofing |
| Material | PUF |
| Country of Origin | Made in India |
| Density | 40 +- 2 kg/m3 |
| Thermal Conductivity | 0.025 W/mK |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Length | 15000 mm |
| Panel Thickness | 75 mm |
| Sheet Thickness | 0.50 mm |
| Width | 1070 mm |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 1150 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 30 mm |
| Usage/Application | Roofing |
| Material | PUF |
| Country of Origin | Made in India |
| Density | 40 +- 2 kg/m3 |
| Width | 1070 mm |
| Length | 15000 mm |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Panel Thickness | 100 mm |
| Thermal Conductivity | 0.025 W/mK |
| Sheet Thickness | 0.45 mm |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Material | PUF |
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
| Density | 40kg/m3 |
| Country of Origin | Made in India |
| Panel Thickness | 30MM |
| Thermal Conductivity | 0.025 W/mK |
| Length | 15000 mm |
| Usage | Roofing |
| Viraat Manufacturing unit | India's No.1 manufacturer of puf panel with 2 fully automated manufacturing units |
| Width | 1070 mm |
| Available Thickmess | 30MM, 40MM, 50MM, 60MM, 80MM, 100MM, 120MM, 150MM |
| Manufacturing Capacity | 5 Lakhs SQMT/Month |
| Sheet Material | PPGI/PPGL/BG/SS/PCGI/PPAL/PIR |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 1150 / Square Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Roofing |
| Material | PUF |
| Density | 40 +- 2 kg/m3 |
| Country of Origin | Made in India |
| Thermal Conductivity | 0.025 W/mK |
| Length | 15000 mm |
| Sheet Thickness | 0.50 mm |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Width | 1070 mm |
| Panel Thickness | 50 mm |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 30 mm |
| Color | Blue |
| Usage/Application | Roofing |
| Tensile Strength | 40+- 2 kg/M3 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1150 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 40 mm |
| Color | Grey |
| Material | PUF |
| Usage/Application | Roofing |
| Country of Origin | Made in India |
It is a sandwich panel made with an insulated PUF core between two metal sheets (usually pre-coated galvanized steel, aluminum, or galvalume). These panels are widely used in roofing systems where thermal insulation, durability, and lightweight construction are important.
Industrial & commercial roofing
Cold storage & refrigerated warehouses
Prefabricated buildings & site offices
Hospitals, schools, and institutions
Farmhouses & resorts
₹ 1150 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 50 mm |
| Usage/Application | Wall |
| Features | Commercial, Residentials, School, College, Cinemas |
| Country of Origin | Made in India |
These are Polyurethane Foam (PUF) insulated sheets used in roofing, cladding, and walling applications. They work as sandwich panels with insulation inside and strong protective sheets on both sides
Roofing & wall cladding
Cold storages, refrigerated rooms
Prefabricated site offices, shelters, cottages
Industrial warehouses & factories
Hospitals, schools, clean rooms
Farmhouses, resorts & residential units
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Roofing |
| Material | PUF |
| Density | 40 +- 2 kg/m3 |
| Country of Origin | Made in India |
| Panel Thickness | 30 mm |
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
| Length | 15000 mm |
| Width | 1070 mm |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Thermal Conductivity | 0.025 W/mK |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Roofing |
| Color | Blue |
| Sheet Thickness | 30 mm |
| Size | UPTO 14 m |
| Density | 40+- 2 kg/M3 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 30 mm |
| Usage/Application | Wall |
| Features | For School, Universities, College, Cinemas, Commercial |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 30 mm |
| Color | White |
| Usage/Application | Insulation |
| Material | PUF |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Roofing |
| Material | PUF |
| Color | White |
| Sheet Thickness | 30 mm |
| Size | UTPO 14 m |
| Density | 40+- 2KG/M3 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Roofing |
| Color | Grey |
| Sheet Thickness | 30 mm |
| Size | Upto14 m |
| Density | 40+- 2KG/M3 |
| Country of Origin | Made in India |
VIRAAT (Proprietor)
Viraat Industries
No8 M1, President Chambers, Richmond Road
Bengaluru - 560025, Karnataka, India