Pioneers in the industry, we offer industrial puf panel, puf sandwich wall panel 120mm, polyurethane insulation panel, sandwich puf panel, puff sheet and polyurethane puf wall panel from India.
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 50-100mm |
| Usage/Application | Walls & Partitions |
| Material | PUF |
| Thermal Conductivity | 0.024 W/mK |
| Country of Origin | Made in India |
| Sheet Thickness | 0.45 mm |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Average Density | 40+- 2 kg/m3 |
| Panel Thickness | 50 mm |
| Maximum Length | 15000 mm |
| Width | 1070 mm |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 2000 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 100-150mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | PUF |
| Color | White |
| Size | customized length |
| Density | 40KG/M3 |
| Country of Origin | Made in India |
| Viraat Manufacturing Unit | India's No.1 manufacturer of puf panel with 2fully automated manufacturing units |
| Available thickness | 30MM,40MM,50MM,60MM,80MM,100MM,120MM, 150MM |
| Manufacturing Capacity | 5 Lakhs SQMT/Month |
| SHEET MATERIAL | PPGI/PPGL/BG/SS/PCGI/PPAL |
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Wall & Partitions |
| Material | PUF |
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
| Density | 40+- 2 kg/m3 |
| Country of Origin | Made in India |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Panel Thickness | 30 MM |
| Width | 1070 mm |
| Maximum Length | 15000 mm |
| Thermal Conductivity | 0.024 W/mK |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Roofing |
| Color | Grey |
| Sheet Thickness | 30 mm |
| Size | UPTO 14 m |
| Density | 40+- 2 kg/M3 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1150 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 50 mm |
| Color | Blue |
| Usage/Application | Wall |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 50-100mm |
| Usage/Application | Walls & Partitions |
| Density | 40+- 2 kg/m3 |
| Thermal Conductivity | 0.024 W/mK |
| Country of Origin | Made in India |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Maximum Length | 15000 mm |
| Panel Thickness | 75 mm |
| Sheet Thickness | 0.45 mm |
| Width | 1070 mm |
| Material | PUF |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness (in mm) | 30mm |
| Usage/Application | Wall & Partitions |
| Material | PUF |
| Density | 40+- 2 kg/m3 |
| Thermal Conductivity | 0.024 W/mK |
| Country of Origin | Made in India |
| Maximum Length | 15000 mm |
| Panel Thickness | 30 mm |
| Sheet Thickness | 0.50 mm |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Width | 1070 mm |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 1150 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 50-100mm |
| Usage/Application | Wall & Partitions |
| Density | 40+- 2 kg/m3 |
| Thermal Conductivity | 0.024 W/mK |
| Country of Origin | Made in India |
| Maximum Length | 15000 mm |
| Sheet Thickness | 0.50 mm |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Width | 1070 mm |
| Panel Thickness | 50 mm |
| Material | PUF |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 5-10mm |
| Usage/Application | Wall & Partitions |
| Density | 40+- 2 kg/m3 |
| Thermal Conductivity | 0.024 W/mK |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 1070 mm |
| Sheet Thickness | 0.50 mm |
| Maximum Length | 15000 mm |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Panel Thickness | 75 mm |
| Material | PUF |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 1150 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness (in mm) | 50mm |
| Material | PUF |
| Color | White |
| Usage/Application | Roofing |
| Density | 40+- 2 kg/M3 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Wall & Partitions |
| Material | PUF |
| Density | 40+- 2 kg/m3 |
| Thermal Conductivity | 0.024 W/mK |
| Panel Thickness | 30 mm |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Sheet Thickness | 0.45 mm |
| Maximum Length | 15000 mm |
| Width | 1070 mm |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 1150 / Square Meter Get Latest Price
| Material | PUF |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Usage/Application | Wall & Partitions |
| Thermal Conductivity | 0.024 W/mK |
| Country of Origin | Made in India |
| Average density | 40+- 2 kg/m3 |
| Width | 1070 mm |
| Maximum Length | 15000 mm |
| Panel Thickness | 100 mm |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Sheet Thickness | 0.45 mm |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
VIRAAT (Proprietor)
Viraat Industries
No8 M1, President Chambers, Richmond Road
Bengaluru - 560025, Karnataka, India