Manufacturer of a wide range of products which include puf sandwich roof panel 120mm, puf sandwich panel, polyurethane foam insulated roof panel, puf insulated roofing sheets, sandwich puf wall panel and sandwich wall panel.
₹ 2000 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 120 mm |
| Material | PUF |
| Usage/Application | Roofing |
| Size | customized length |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 50-100mm |
| Usage/Application | Roofing |
| Material | PUF |
| Density | 40+- 2 kg/m3 |
| Country of Origin | Made in India |
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
| Maximum Length | 15000 mm |
| Thermal Conductivity | 0.03 W/mK |
| Width | 1070 mm |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Panel Thickness | 100 mm |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 1150 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 50 mm |
| Usage/Application | Roofing |
| Country of Origin | Made in India |
| Density | 40+- 2 kg/m3 |
| Panel Thickness | 50MM |
| Width | 1070 mm |
| Sheet Thickness | 0.50 mm |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Thermal Conductivity | 0.03 W/mK |
| Maximum Length | 15000 mm |
| Material | PUF |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Material | PUF |
| Usage/Application | Roofing |
| Density | 40+- 2 kg/m3 |
| Country of Origin | Made in India |
| Maximum Length | 15000 mm |
| Panel Thickness | 75 mm |
| Thermal Conductivity | 0.03 W/mK |
| Sheet Thickness | 0.50 mm |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Width | 1070 mm |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Roofing |
| Material | PUF |
| Density | 40+- 2kg/m3 |
| Country of Origin | Made in India |
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
| Width | 1070 mm |
| Panel Thickness | 30 mm |
| Thermal Conductivity | 0.03 W/mK |
| Maximum Length | 15000 mm |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 1150 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 50-100mm |
| Usage/Application | Wall & Partitions |
| Material | PUF |
| Sheet Thickness | 0.45 mm |
| Density | 40+- 2 kg/m3 |
| Country of Origin | Made in India |
| Panel Thickness | 50 mm |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Maximum Length | 15000 mm |
| Thermal Conductivity | 0.03 W/mK |
| Width | 1070 mm |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 1150 / Square Meter Get Latest Price
| Material | PUF |
| Usage/Application | Walls & Partitions |
| Density | 40+- 2 kg/m3 |
| Thermal Conductivity | 0.03 W/mK |
| Country of Origin | Made in India |
| Panel Thickness | 50 MM |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Width | 1070 mm |
| Maximum Length | 15000 mm |
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 50-100mm |
| Usage/Application | Wall & Partitions |
| Material | PUF |
| Density | 40+- 2 kg/m3 |
| Thermal Conductivity | 0.03 W/mK |
| Country of Origin | Made in India |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Width | 1070 mm |
| Sheet Thickness | 0.45 mm |
| Panel Thickness | 30 mm |
| Maximum Length | 15000 mm |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Roofing |
| Material | PUF |
| Sheet Thickness | 75 mm |
| Density | 40+- 2 kg/m3 |
| Country of Origin | Made in India |
| Panel Thickness | 75 mm |
| Maximum Length | 15000 mm |
| Thermal Conductivity | 0.03 W/mK |
| Width | 1070 mm |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Roofing |
| Material | PUF |
| Country of Origin | Made in India |
| Thermal Conductivity | 0.03 W/mK |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Maximum Length | 15000 mm |
| Panel Thickness | 100 mm |
| Sheet Thickness | 0.45 mm |
| Average density | 40+- 2 kg/m3 |
| Width | 1070 mm |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 30-50mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | PUF |
| Color | White |
| Size | customized length |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1150 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 30-50mm |
| Usage/Application | Roofing |
| Material | PUF |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1150 / Square Meter Get Latest Price
| Material | PUF |
| Usage/Application | Roofing |
| Density | 40+- 2 kg/m3 |
| Country of Origin | Made in India |
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Maximum Length | 15000 mm |
| Width | 1070 mm |
| Panel Thickness | 50 mm |
| Thermal Conductivity | 0.03 W/mK |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 1150 / Square Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Roofing |
| Material | PUF |
| Density | 40+- 2 kg/m3 |
| Thermal Conductivity | 0.03 W/mK |
| Country of Origin | Made in India |
| Sheet Thickness | 0.60 mm |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Width | 1070 mm |
| Panel Thickness | 50 mm |
| Maximum Length | 15000 mm |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
VIRAAT (Proprietor)
Viraat Industries
No8 M1, President Chambers, Richmond Road
Bengaluru - 560025, Karnataka, India