Offering you a complete choice of products which include puf sandwich roof panel 60mm, polyurethane foam panel, cold room puf panel, puf panel for home, puf infill panel and prefabricated insulated sandwich panel.
₹ 1600 / Square Meter Get Latest Price
| Material | PUF |
| Usage/Application | Roofing |
| Color | Grey |
| Width | 3.5 ft |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Surface Treatment | Color Coated |
| Usage/Application | Roofing |
| Density | 40kg/m3 |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 1070 mm |
| Thermal Conductivity | 0.025 W/mK |
| Length | 15000 mm |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Panel Thickness | 30 mm |
| AVAILABLE THICKNESS | 30MM, 40MM, 50MM, 60MM, 80MM, 100MM, 120MM, 150MM |
| MANUFACTURING CAPACITY | 5 LAKHS SQMTR/MONTH |
| SHEET MATERIAL | PPGI,PPGL,BG,SS,PCGI,PPAL |
| Material | PUF |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 1150 / Square Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Roofing |
| Material | PUF |
| Color | White |
| Sheet Thickness | 50mm |
| Size | upto 14 m |
| Density | 40+- 2kg/m3 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Wall |
| Material | PUF |
| Color | White |
| Sheet Thickness | 30mm |
| Size | upto 14 m |
| Density | 40+- 2kg/m3 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 980 / Square Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Roofing |
| Material | PUF |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Sheet Thickness | 0.50 mm |
| Density | 40 +- 2 kg/m3 |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 1070 mm |
| Length | 15000 mm |
| Thermal Conductivity | 0.025 W/mK |
| Panel Thickness | 100 mm |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 50-100mm |
| Usage/Application | Wall & Partitions |
| Material | PUF |
| Density | 40 +- 2 kg/m3 |
| Thermal Conductivity | 0.025 W/mK |
| Country of Origin | Made in India |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Length | 15000 mm |
| Width | 1070 mm |
| Sheet Thickness | 0.60 mm |
| Panel Thickness | 75 mm |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Shape | 30 mm |
| Density | 40+- 2KG/M3 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Wall & Partitions |
| Material | PUF |
| Density | 40 +- 2 kg/m3 |
| Thermal Conductivity | 0.025 W/mK |
| Country of Origin | Made in India |
| Sheet Thickness | 0.60 mm |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Length | 15000 mm |
| Width | 1070 mm |
| Panel Thickness | 30MM |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Roofing |
| Material | PUF |
| Density | 40 +- 2 kg/m3 |
| Thermal Conductivity | 0.025 W/mK |
| Country of Origin | Made in India |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Sheet Thickness | 0.60 mm |
| Width | 1070 mm |
| Panel Thickness | 50 mm |
| Length | 15000 mm |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 950 / sq ft Get Latest Price
| Material | Polyurethane |
| Color | White |
| Usage/Application | Commercial |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1150 / Square Meter Get Latest Price
| Material | PUF |
| Color | White |
| Usage/Application | Roofing |
| Density | 40+- 2 kg/M3 |
| Size | 50 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
VIRAAT (Proprietor)
Viraat Industries
No8 M1, President Chambers, Richmond Road
Bengaluru - 560025, Karnataka, India