Providing you the best range of puf sheeting panel, sandwich roof panel, puf sheet roofing, insulated sandwich panel, puf sheet panel and puf house panel with effective & timely delivery.
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 30 mm |
| Usage/Application | Roofing |
| Material | PUF |
| Country of Origin | Made in India |
| Density | 40+- 2 kg/m3 |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Maximum Length | 15000 mm |
| Panel Thickness | 75 mm |
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
| Width | 1070 mm |
| Thermal Conductivity | 0.03 W/mK |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 1150 / Square Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Roofing |
| Material | PUF |
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
| Density | 40+- 2 kg/m3 |
| Country of Origin | Made in India |
| Maximum Length | 15000 mm |
| Thermal Conductivity | 0.03 W/mK |
| Panel Thickness | 50 mm |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Width | 1070 mm |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 30 mm |
| Color | Multi Color |
| Usage/Application | Roofing |
| Material | PUF |
| Features | Cost effective |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Roofing |
| Material | PUF |
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
| Density | 40 +- 2 kg/m3 |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 15000 mm |
| Thermal Conductivity | 0.025 W/mK |
| Width | 1070 mm |
| Panel Thickness | 100 mm |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Material | PUF |
| Usage/Application | Roofing |
| Density | 40+- 2 kg/m3 |
| Country of Origin | Made in India |
| Sheet Thickness | 0.30 mm |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Width | 1070 mm |
| Maximum Length | 15000 mm |
| Panel Thickness | 100 mm |
| Thermal Conductivity | 0.03 W/mK |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Roofing |
| Material | PUF |
| Density | 40+- 2 kg/m3 |
| Country of Origin | Made in India |
| Thermal Conductivity | 0.03 W/mK |
| Panel Thickness | 30 mm |
| Maximum Length | 15000 mm |
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
| Width | 1070 mm |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
VIRAAT (Proprietor)
Viraat Industries
No8 M1, President Chambers, Richmond Road
Bengaluru - 560025, Karnataka, India