Leading Manufacturer of prefabricated insulated puf panel, industrial puf panel, roofing puf panels, puf insulated sandwich panel, puf panel for factories and polyurethane foam roof panel from Bengaluru.
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 5-10mm |
| Usage/Application | Roofing |
| Material | PUF |
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
| Density | 40 +- 2 kg/m3 |
| Country of Origin | Made in India |
| Panel Thickness | 30mm |
| Thermal Conductivity | 0.026 W/mK |
| Width | 1070 mm |
| Length | 15000 mm |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 30-50mm |
| Usage/Application | Wall & Partitions |
| Material | PUF |
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
| Density | 40 +- 2 kg/m3 |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 15000 mm |
| Thermal Conductivity | 0.026 W/mK |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Panel Thickness | 50 mm |
| Width | 1070 mm |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 1150 / Square Meter Get Latest Price
| Material | PUF |
| Thickness | 50 mm |
| Length | 10 ft |
| Color | Off White |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1150 / Square Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Roofing |
| Material | PUF |
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
| Density | 40kg/m3 |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 1070 mm |
| Length | 15000 mm |
| Thermal Conductivity | 0.026 W/mK |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Viraat Manufacturing Unit | India's No.1 manufacturer of puf panel with 2fully automated manufacturing units |
| Panel Thickness | 50 mm |
| AVAILABLE THICKNESS | 30MM, 40MM, 50MM, 60MM, 80MM, 100MM, 120MM, 150MM |
| MANUFACTURING CAPACITY | 5 LAKHS SQMTR/PM |
| SHEET MATERIAL | PPGI/PPGL/BG/SS/PCGI/PPAL |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness (in mm) | 30 mm |
| Usage/Application | Roofing |
| Color | Blue |
| Size | UPTO 14 m |
| Density | 40+- 2 kg/M3 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Roofing |
| Material | PUF |
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
| Density | 40 +- 2 kg/m3 |
| Country of Origin | Made in India |
| Thermal Conductivity | 0.026 W/mK |
| Length | 15000 mm |
| Width | 1070 mm |
| Panel Thickness | 30 mm |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 30-50mm |
| Usage/Application | Roofing |
| Material | PUF |
| Color | White |
| Size | Upto 14 m |
| Density | 40+- 2KG/M3 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness (in mm) | 30 mm |
| Usage/Application | Roofing |
| Material | PUF |
| Size | UPTO 14 m |
| Density | 40+- 2KG/M3 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Roofing |
| Material | PUF |
| Length | 15000 mm |
| Overall Width | 1070 mm |
| Density | 40kg/m3 |
| Thermal Conductivity | 0.026 W/mK |
| Country of Origin | Made in India |
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
| Panel Thickness | 30MM |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| VIRAAT MANUFACTURING UNIT | INDIA'S NO.1 MANUFACTURER OF PUF PANEL WITH 2 FULLY AUTOMATED MANUFACTURING UNITS |
| AVAILABLE THICKNESS | 30MM, 40MM, 50MM, 60MM, 80MM, 100MM, 120MM, 150MM |
| MANUFACTURING UNITS | 5 LAKHS SQMTR/MONTH |
| SHEET MATERIAL | PPGI,PPGL,BG,SS,PCGI,PPAL |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Material | PUF |
| Usage/Application | Roofing |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Size | Upto 14 m |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1150 / sq ft Get Latest Price
| Usage/Application | Wall & Partitions |
| Material | PUF |
| Density | 40 +- 2 kg/m3 |
| Thermal Conductivity | 0.026 W/mK |
| Country of Origin | Made in India |
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
| Width | 1070 mm |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Length | 15000 mm |
| Panel Thickness | 75 mm |
Minimum order quantity: 100 sq ft
Get Latest Price
| Thickness (in mm) | 30 mm |
| Material | PUF |
| Usage/Application | Wall & Partitions |
| Density | 40 +- 2 kg/m3 |
| Length | 15000 mm |
| Overall Width | 1070 mm |
| Thermal Conductivity | 0.026 W/mK |
| Country of Origin | Made in India |
| Panel Thickness | 100 mm |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
VIRAAT (Proprietor)
Viraat Industries
No8 M1, President Chambers, Richmond Road
Bengaluru - 560025, Karnataka, India