Our product range includes a wide range of puf sandwich panel in maharashtra, sandwich puf insulated wall panel, roofing sandwich puf panel, sandwich roof panel, roof sandwich puf panel and polyurethane foam insulated panel.
₹ 1150 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 50 mm |
| Usage/Application | Roofing |
| Material | PUF |
| Size | UPTO 14MTR |
| Density | 40 +-2KG/M3 |
We are Viraat Industries, the largest manufacturer of PUF Sandwich Panels in India, equipped with two fully automatic continuous production lines. Our advanced manufacturing capabilities allow us to produce high-quality puf panels with a capacity exceeding 2 lakh square meters per month. At Viraat Industries, we specialize in providing innovative insulation to various sectors. Our commitment to quality, customer satisfaction, and timely delivery sets us apart in the industry.
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 50-100mm |
| Usage/Application | Wall & Partitions |
| Material | PUF |
| Density | 40 +- 2 kg/m3 |
| Thermal Conductivity | 0.026 W/mK |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 15000 mm |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Sheet Thickness | 0.60 mm |
| Panel Thickness | 75 mm |
| Width | 1070 mm |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 30-50mm |
| Usage/Application | Roofing |
| Material | PUF |
| Country of Origin | Made in India |
| Density | 40 +- 2 kg/m3 |
| Sheet Thickness | 0.45 mm |
| Panel Thickness | 30 mm |
| Thermal Conductivity | 0.027 W/mK |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Length | 15000 mm |
| Width | 1070 mm |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 1150 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 50mm |
| Usage/Application | Roofing |
| Material | PUF |
| Country of Origin | Made in India |
| Density | 40 +- 2 kg/m3 |
| Thermal Conductivity | 0.027 W/mK |
| Sheet Thickness | 0.30 mm |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Panel Thickness | 75 mm |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 30-50mm |
| Usage/Application | Roofing |
| Material | PUF |
| Sheet Thickness | 0.50 mm |
| Density | 40 +- 2 kg/m3 |
| Country of Origin | Made in India |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Panel Thickness | 30 mm |
| Thermal Conductivity | 0.026 W/mK |
| Length | 15000 mm |
| Width | 1070 mm |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Roofing |
| Material | PUF |
| Density | 40 +- 2 kg/m3 |
| Country of Origin | Made in India |
| Thermal Conductivity | 0.027 W/mK |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Length | 15000 mm |
| Panel Thickness | 30 mm |
| Width | 1070 mm |
| Sheet Thickness | 0.30 mm |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Material | PUF |
| Usage/Application | Roofing |
| Density | 40 +- 2 kg/m3 |
| Country of Origin | Made in India |
| Panel Thickness | 50 mm |
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
| Width | 1070 mm |
| Length | 15000 mm |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Thermal Conductivity | 0.027 W/mK |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Roofing |
| Material | PUF |
| Density | 40 +- 2 kg/m3 |
| Country of Origin | Made in India |
| Panel Thickness | 100 mm |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Thermal Conductivity | 0.027 W/mK |
| Width | 1070 mm |
| Length | 15000 mm |
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Size | UPTO 14 m |
| Density | 40KG/M3 |
| Country of Origin | Made in India |
| Viraat Manufacturing unit | India's No.1 Manufacturer of puf panel with 2 fully automated manufacturing units. |
| AVAILABLE THICKNESS | 30MM, 40MM, 50MM, 60MM, 80MM, 100MM, 120MM, 150MM |
| MANUFACTURING CAPACITY | 5 LAKHS SQMTR/MONTH |
| SHEET MATERIAL | PPGI,PPGL,BG,SS,PCGI,PPAL |
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Wall & Partitions |
| Material | PUF |
| Color | White |
| Density | 40 +- 2 kg/m3 |
| Thickness Of Panel | 30MM |
| Width | 1070 mm |
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
| Length | 15000 mm |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 1150 / Square Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Roofing |
| Material | PUF |
| Density | 40 +- 2 kg/m3 |
| Country of Origin | Made in India |
| Sheet Thickness | 0.50 mm |
| Length | 15000 mm |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Thermal Conductivity | 0.026 W/mK |
| Width | 1070 mm |
| Panel Thickness | 100 mm |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
VIRAAT (Proprietor)
Viraat Industries
No8 M1, President Chambers, Richmond Road
Bengaluru - 560025, Karnataka, India