Our product range includes a wide range of plain puf panel and sandwich roofing sheet.
₹ 1150 / Square Meter Get Latest Price
| Material | PUF |
| Usage/Application | Roofing |
| Density | 40 +- 2 kg/m3 |
| Country of Origin | Made in India |
| Thermal Conductivity | 0.025 W/mK |
| Width | 1070 mm |
| Panel Thickness | 50 mm |
| Sheet Thickness | 0.45 mm |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Length | 15000 mm |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Roofing |
| Length | UPTP 14 m |
| Overall Width | 1070 |
| Effective Cover Width | 1000 |
| Density | 40+- 2KG/M3 |
| Country of Origin | Made in India |
VIRAAT (Proprietor)
Viraat Industries
No8 M1, President Chambers, Richmond Road
Bengaluru - 560025, Karnataka, India