Prominent & Leading Manufacturer from Bengaluru, we offer insulated puf sandwich roof panels 100mm, wall puf panel maufacturer and polyurethane foam wall panel.
₹ 1800 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 100 mm |
| Material | PUF |
| Usage/Application | Roofing |
| Density | 40KG/M3 |
| Size | customized length |
| Country of Origin | Made in India |
| Viraat Manufacturing Unit | India's No.1 manufacturer of puf panel with 2 fully automated manufacturing units |
| MANUFACTURING CAPACITY | 5 LAKHS SQMTR/MONTH |
| SHEET MATERIAL | PPGI,PPGL,BG,SS,PCGI,PPAL |
| AVAILABLE THICKNESS | 30MM, 40MM, 50MM, 60MM, 80MM, 100MM, 120MM, 150MM |
₹ 950 / Square Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Roofing |
| Size | 30 mm |
| Color | White |
| Material | PUF |
| Density | 40+- 2 kg/M3 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1250 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Walls & Partitions |
| Density | 40 +- 2 kg/m3 |
| Thermal Conductivity | 0.025 W/mK |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 1070 mm |
| Length | 15000 mm |
| Temperature Range | -40 to 800 DegreeC |
| Sheet Thickness | 0.45 mm |
| Panel Thickness | 30 mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
VIRAAT (Proprietor)
Viraat Industries
No8 M1, President Chambers, Richmond Road
Bengaluru - 560025, Karnataka, India